Rajcza to malownicza górska miejscowość położona w głębokiej kotlinie między górami o stromych zboczach: Małą Zabawą (798 m), Suchą Górą (1040 m) i Cząplem (662 m). Urocza kotlina Rajczy w której zbiegają się potoki rzeki Soły daje możliwości wypoczynku w ciszy nad jej wodami oraz rekreacyjnych spacerów po okolicznych widokowych górskich polanach. Z Rajczy wyprowadzają również długie górskie szlaki turystyczne kryjące pełnię urokliwości przyrodniczej i geograficznej: żółty na Halę Lipowska i Rysiankę, niebieski na Suchą Górę i Halę Boraczą oraz czerwony na Rycerzową i Wielką Raczę. Miejscowość posiada wyznaczone trzy górskie pętle rowerowe oraz liczne szlaki konne. W Rajczy znajduje się ponad 100 – letni kościół z kopią obrazu M.B. Częstochowskiej podarowanej w 1669r. przez Króla Jana Kazimierza, pałacyk myśliwski Habsburgów, najstarszy i największy jesion w województwie śląskim oraz restauracje i kawiarnie. Rajcza jest dogodnym miejscem wyjazdowym na wycieczki do Słowacji z walorem ciepłych źródeł i gór skałkowych oraz do Beskidu Żywieckiego. W położonym nieopodal Zwardoniu znajdują się kompleksy narciarskie na stokach Rachowca i Skalanki. W Soli natomiast źródła solankowe o największym stężeniu w Karpatach. W Rycerce znajduje się urokliwy rezerwat przyrody Śrubita owiany zbójnickimi legendami.

Biegnąca przez Rajczę linia kolejowa umożliwia bezpośrednie połączenie z Katowicami i Zwardoniem. Przez Zwardoń możliwe jest dotarcie na Słowację. Znakomite warunki klimatyczne, cisza i spokój. Doskonała baza wypadowa na wszystkie szlaki górskie piesze i rowerowe grupy Wielkiej Raczy, Rycerzowej, Rysianki oraz słowacką Vielką Fatrę. Bliskość granicy słowackiej pozwala na wyprawy do Słowacji na tamtejsze nartostrady, zakupy oraz do gorących źródeł i basenów termalnych Rajeckie Teplice, Tatralandia, Beszenowa i Oravica. W okolicy znaleźć można wyśmienite warunki do uprawiania sportów zimowych oraz górskiej turystyki pieszej i rowerowej. Zimą do dyspozycji początkujących i zaawansowanych narciarzy jest 27 wyciągów narciarskich.


NAJBLIŻSZE STOKI NARCIARSKIE:

- COMPEL W RAJCZY - stok z wyciągiem narciarskim raczej w formie „oślej łączki” dla narciarzy z dziećmi i mniej zaawansowanych narciarzy lub tych którzy chcą po dłuższej przerwie poszusować na stoku.

- UJSOŁY - wioska położona w dolinie rzeki Ujosła, na pograniczu Wielkiej Raczy, jeden z najstarszych zakątków Żywiecczyzny. Działają tu 4 wyciągi. Trasy przy wyciągu Ciepliku i Kubiesówce polecane są dla początkujących narciarzy. Śnieg nadający się do jazdy na nartach utrzymuje się do połowy lutego.SÓL - Mała i cicha wioska nad Słanicą, między grzbietami Rechowca i Oźnej, graniczy ze Zwardoniem i Rycerką. Na narciarzy czeka 1 wyciąg zlokalizowany po południowo-zachodniej stronie stoku. Warunki klimatyczne sprawiają , że śnieg utrzymuje się zazwyczaj do końca lutego.

- RYCERKA GÓRNA - wioska położona w najdalej wysuniętym na południe zakątku Żywiecczyzny. Śnieg utrzymuje się ponad 100 dni w sezonie. W Rycerce działa 5 wyciągów. Trasy są o zróżnicowanej trudności, dla początkujących polecana jest trasa przy wyciągu Łaziska.

- ZAWARDOŃ - DUŻY RACHOWIEC - tereny zjazdowe znajdują się przy samym przejściu granicznym Myto. Najdłuższe trasy są na stokach Dużego i Małego Rachowca.

- ŻABNICA - wioska leżąca u podnóża Masywu Romanki. W Żabnicy działa 5 wyciągów zlokalizowanych nad Żabnicą - Skałką. Wyciągi i trasy są bardzo dobrze przygotowane, w większości oświetlone. Trasa są średnio trudne, ale na stokach spotkać można również początkujących narciarzy.

- ZAWOJA - wieś u podnóża Babiej Góry, najwyższego szczytu polskich Beskidów. Tereny zjazdowe znajdują się w górnej części wioski. Przygotowanych jest tu 9 wyciągów i tras o różnym stopniu trudności, najczęściej są to trasy łatwe, nadające się do szkolenia swoich umiejętności narciarskich.

- HALA RYSIANKA - to dwie duże polany w podszczytowych partiach Lipowskiej. Na Halach panują zdecydowanie lepsze warunki narciarskie niż w okolicznych miejscowościach. Pokrywa śniegu przekracza nieraz nawet 150cm. Warunki do uprawiania narciarstwa utrzymują się nawet do marca.

- ŚWINNA - mała miejscowość nad Sołą w dolinie potoku Przyłękówka. Jest to najbardziej na zachód wysunięty zakątek Beskidu Żywieckiego. Dwa wyciągi, trasy są oświetlone i przygotowywane przez ratraki.

- KORBIELÓW - położony nad rzeką Glinną, jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych. Działa tu przejście graniczne ze Słowacją. Tereny zjazdowe należą do jednych z atrakcyjniejszych w regionie. Trasy narciarskie są b. łatwe, przeznaczone do nauki jak i trudne, zalecane dla doświadczonych (z Hali Miziowej na Szczawiny).

- SOPOTNIA WIELKA - wieś położona w pobliżu Korbielowa, oferuje dwa wyciągi orczykowe. Śnieg umożliwiający jazdę na nartach utrzymuje się od listopada do lutego.

- ŻYWIEC - miasto położone nad Sołą i Jeziorem Żywieckim. Klimat jest tu nieco łagodniejszy niż w innych omawianych częściach Beskidu Żywieckiego. Śnieg utrzymuje się około 130 dni w roku. Na narciarzy czekają dwa wyciągi i trzy raczej łatwe trasy zjazdowe.